Bieganie po górach: Co musisz wiedzieć, aby zacząćCzy kiedykolwiek spojrzałeś na mapę szlaku i zostałeś całkowicie zdezorientowany? A może widziałeś grupę ludzi z plecakami, kijkami trekkingowymi i butami turystycznymi i pomyślałeś sobie: "Jak oni w ogóle wędrują w tych rzeczach?". Jeśli tak, możesz być zainteresowany dowiedzeniem się więcej o biegach górskich. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się sportów outdoorowych w Ameryce, a istnieje wiele możliwości zaangażowania się bez względu na poziom doświadczenia. W rzeczywistości może to być tak trudne lub łatwe, jak chcesz. Więc czym dokładnie jest bieg górski, jak zacząć i jakie to uczucie, kiedy kończysz? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej ekscytującej aktywności!

Co to jest bieganie po górach?

Bieganie górskie to każda aktywność biegowa na zewnątrz na szlakach lub w górach, która nie jest częścią innego konkretnego sportu. Może to być zarówno bieg po szlaku, jak i bieg górski, w zależności od terenu i warunków, w jakich odbywa się bieg. Podczas gdy trail running odbywa się na przygotowanej powierzchni, a mountain running odbywa się na nierównym terenie. Bieg górski jest specyficzną odmianą biegu trailowego. Podobnie jak biegi drogowe, trail running jest sportem, który może być uprawiany na wielu różnych terenach i na wielu różnych poziomach. Trail running można podzielić na dwie główne gałęzie: Trail Running i Mountain Running.

Jak zacząć biegać po górach

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie biegania po górach jest znalezienie trail run, lub wyścigu w pobliżu. Grupy Trail Running są bardzo aktywne, i istnieje wiele stron internetowych, gdzie ludzie umieszczają swoje nadchodzące wydarzenia. Po znalezieniu wydarzenia, możesz wybrać bieg z grupą lub iść jako samotny biegacz.

Ponieważ każde wydarzenie będzie miało inne wymagania, najlepiej jest skontaktować się z organizatorem wydarzenia wcześniej, aby zobaczyć, co trzeba zrobić, aby wziąć udział. Dobrym pomysłem jest również znalezienie grupy biegowej w miejscu zamieszkania. Grupy biegowe to świetny sposób na poznanie ludzi i zaangażowanie się w ten sport. Wiele grup biegowych jest związanych z uniwersytetem, więc możesz poszukać grupy, która znajduje się w pobliżu Twojej szkoły.

Dlaczego ludzie biegają w górach Ludzie biegają w górach z wielu powodów, w tym:

- Aby oderwać się od swojego codziennego życia i obowiązków

- Aby rzucić sobie wyzwanie (fizycznie i psychicznie)

- Aby być bliżej natury i poczuć świeże powietrze na twarzy

- Aby poprawić swoje zdrowie i poziom sprawności fizycznej

- Bieganie górskie jest inne dla każdej osoby, która się w nie angażuje. Jest to świetna aktywność, ponieważ może być tak łatwa lub trudna, jak chcesz.

- Jest to sport, który można uprawiać przez cały rok, niezależnie od pogody. Ludzie biegają w górach w każdej pogodzie i nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, aby to zrobić. Wszystko, czego potrzebujesz, to dobra para butów do biegania i jesteś dobry, aby przejść!

- Udowodniono, że bieganie w górach jest jedną z najlepszych form ćwiczeń dla Twojego ciała. Może pomóc w utracie wagi, zmniejszyć ryzyko chorób serca, poprawić swoje zdrowie psychiczne, zwiększyć poziom energii i wiele więcej!

- Pomaga również zmniejszyć swój ślad węglowy, co jest ważne dla naszego środowiska.

Jak się czujesz, gdy skończysz?

Kiedy skończysz swój bieg, prawdopodobnie będziesz czuł się bardzo spełniony. Możesz być też trochę zmęczony, ale przede wszystkim podekscytowany swoim osiągnięciem. Możesz mieć kilka bólów, ale nic, co trwałoby bardzo długo. Po zakończeniu biegu prawdopodobnie będziesz chciał coś zjeść. Pożywne pokarmy są świetne, ale większość ludzi chce też zjeść trochę lodów. To, co jesz, zależy od ciebie, ale lody to świetny smakołyk po ćwiczeniach. Możesz też mieć ochotę na relaks i odprężenie. Po długim dniu biegania możesz po prostu chcieć usiąść, zrelaksować się i cieszyć się sobą przez trochę. Możesz również chcieć zrobić coś zabawnego z przyjaciółmi, aby świętować!

Nie potrzebujesz wiele sprzętu, aby zacząć biegać po górach. Para dobrych butów do biegania jest koniecznością i prawdopodobnie będziesz chciał nosić jakieś lekkie, oddychające ubrania. Jeśli biegasz w chłodniejsze dni, będziesz chciał upewnić się, że masz ciepłą odzież, zwłaszcza jeśli będziesz na dłuższy czas. Jeśli biegasz w śniegu, dobrze jest nosić odpowiedni sprzęt śniegowy, taki jak rakiety śnieżne lub raki. Możesz również rozważyć zakup plecaka hydracyjnego, zwłaszcza jeśli planujesz biegać przez dłuższy czas. Chociaż butelki z wodą są świetne, to plecaki hydracyjne są jeszcze lepsze. Są świetne na dłuższe dystanse, ponieważ pozwalają mieć obie ręce wolne. Musisz określić, jaki sprzęt potrzebujesz w oparciu o to, gdzie i jak często planujesz biegać.

Poziom trudności biegów górskich

Trudność biegu górskiego zależy od szlaku, terenu i pogody. Niektóre biegi są bardzo łatwe, a inne wyjątkowo trudne. Trudność zależy również od Twojego poziomu. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz chcieć trzymać się krótszych dystansów, krótszych szlaków i łatwiejszego terenu. Jeśli jednak jesteś bardziej doświadczonym biegaczem, możesz zmierzyć się z trudniejszymi szlakami i dłuższymi dystansami. Jeśli jesteś początkujący, dobrze jest zacząć od biegu z przewodnikiem, gdzie poziom trudności jest z góry określony. Pozwoli Ci to poczuć się pewnie i komfortowo podczas biegu. W miarę postępów, można zmierzyć się z trudniejszymi biegami. Poziom trudności biegu będzie również zależał od Twojego poziomu doświadczenia.

Bieganie po górach to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia, niezależnie od pory roku. Jest to również świetny sposób na oderwanie się od codziennej rutyny. Oderwanie się od codzienności, nawet na krótki czas, może być niezwykle orzeźwiające. Pozwala zrobić krok do tyłu i zastanowić się nad rzeczami, które są ważne w życiu. Możesz również wykorzystać to jako okazję do odłączenia się od telefonu i mediów społecznościowych i spędzić czas z przyjaciółmi i bliskimi. A kto wie, może nawet znajdziesz nową pasję i hobby w procesie. Bieganie górskie jest otwarte dla każdego i wszystkich, i jest to świetny sposób na poznanie ludzi, wyzwanie dla siebie i ucieczkę od zgiełku codziennego życia.