Najlepsze batony energetyczne dla biegaczy: Na co zwrócić uwagęKiedy trenujesz do wyścigu, może być trudno znaleźć czas i energię na przygotowanie odżywczych posiłków. Łatwo jest sięgnąć po wygodne przekąski, takie jak batoniki, chipsy czy pakowane ciasteczka. Ale te produkty mają zwykle dużo tłuszczu i kalorii, a mało białka i witamin. Lepszą alternatywą jest baton energetyczny. Batony te są zazwyczaj produkowane z pełnych ziaren, nasion, orzechów i suszonych owoców - wszystkich składników, które są dobre dla Ciebie, ale mogą nie zawsze być na szczycie Twojej głowy, gdy myślisz o tym, co zjeść. Baton energetyczny to także wygodne kompaktowe źródło węglowodanów i innych składników odżywczych, których potrzebujesz przed kolejnym uderzeniem w drogę lub siłownię.

Na co zwrócić uwagę kupując baton energetyczny

Lista składników, liczba kalorii i ilość cukru to najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę kupując baton energetyczny. Pierwszymi składnikami na liście powinny być całe ziarna i białka, takie jak fasola i orzechy, a nie cukier czy olej palmowy. Liczba kalorii na porcję powinna wynosić od 200 do 300. Im więcej ćwiczysz, tym więcej kalorii będziesz potrzebować. Cukier powinien być mniejszy niż 10 gramów na baton. Węglowodany są ważnym źródłem energii dla każdego sportowca i powinny wynosić co najmniej jeden gram na funt masy ciała. Bary powinny być również wysokie w białko, witaminy i minerały, które są ważne dla naprawy mięśni i regeneracji po ćwiczeniach.

Ile kalorii?

Liczba kalorii w batonie energetycznym różni się, w zależności od jego wielkości i składników. Typowy baton ma około 250 kalorii, ale niektóre mogą zawierać nawet 400 kalorii. Jeśli próbujesz schudnąć, nie chcesz sięgać po batony o wyższej kaloryczności. Jeśli jednak chcesz zbudować mięśnie, bardziej kaloryczny baton może być właściwym wyborem. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych celów i dziennego wydatku energetycznego.

Sportowcy, którzy regularnie trenują i mają wysoki wydatek energetyczny mogą potrzebować więcej kalorii niż osoby prowadzące siedzący tryb życia, aby zaspokoić swoje dzienne potrzeby żywieniowe. Więc nawet jeśli nie próbujesz schudnąć, możesz skorzystać z jedzenia batonów o wyższej kaloryczności.

Pełne ziarna i białko

Zdrowe batony energetyczne są wykonane z całych ziaren, a nie rafinowanych. Całe ziarna są bogate w błonnik, witaminy i minerały. Zawierają również trochę białka, które jest ważne dla naprawy mięśni. Batony powinny być wysokie w białko, witaminy i minerały, które są ważne dla naprawy mięśni i regeneracji po wysiłku. Bary powinny być wysokie w białko, takie jak migdały, nerkowce, orzeszki ziemne, pekany, nasiona słonecznika i pestki dyni. Idealnie, batony zawierają od 10 do 20 gramów białka na 100 gramów batonu. Batony powinny być również o niskiej zawartości tłuszczu, ponieważ tłuszcz spowalnia uwalnianie węglowodanów do krwi.

Odpowiednia ilość węglowodanów

Właściwa ilość węglowodanów w batonie energetycznym różni się w zależności od czynników takich jak Twoja waga i intensywność treningu. Cięższy sportowiec, który wykonuje rygorystyczny trening może potrzebować więcej węglowodanów niż lżejszy sportowiec, który wykonuje lekki trening. Zalecany poziom węglowodanów dla większości ludzi to około dwóch gramów na funt masy ciała dziennie. Poziom ten może być jeszcze wyższy dla sportowców, którzy trenują do zawodów lub uprawiają sport, taki jak biegi długodystansowe. Baton, który zawiera około 25 gramów węglowodanów jest dobrym źródłem szybkiej energii dla większości osób prowadzących aktywny tryb życia.

Batony powinny mieć niską zawartość tłuszczu i cukru, ponieważ tłuszcze i cukry spowalniają uwalnianie węglowodanów do krwi. Batony powinny mieć niską zawartość tłuszczów nasyconych i trans. Unikaj cukru i sztucznych słodzików, które mogą powodować wzdęcia i rozstrój żołądka u niektórych osób. Batony powinny zawierać mniej niż 10 gramów cukru na 100 gramów batonu. Batony powinny mieć również niską zawartość sodu, ponieważ sól zwiększa retencję wody w organizmie, co może zakłócić twoją zdolność do pocenia się i prowadzić do większego ryzyka odwodnienia.

Witaminy i minerały

Batony powinny być dobrym źródłem witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, witamina E, wapń, magnez i cynk. Te witaminy i minerały są ważne dla naprawy mięśni i regeneracji po ćwiczeniach. Batony powinny być również bogate w żelazo, które jest ważne dla budowy czerwonych krwinek i transportu tlenu wokół ciała. Niedobór żelaza, który jest powszechny u sportowców, może prowadzić do zmęczenia mięśni i zmniejszenia wytrzymałości.

Najlepsze batony energetyczne dla biegaczy to te wykonane z pełnych ziaren, orzechów i nasion. Dobry baton energetyczny powinien mieć niską zawartość kalorii i cukru, wysoką zawartość białka oraz być bogaty w witaminy i minerały. Szukaj batonów, które zawierają te składniki, a zostaniesz nagrodzony pyszną, odżywczą przekąską, która pomoże Ci zasilić swój trening i zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe.