Napoje izotoniczne dla biegaczy: Dlaczego są ważne i czego szukaćKiedy po raz pierwszy zaczynasz biegać, utrzymanie odpowiedniego tempa przez dłuższy czas może być wyzwaniem. Może się okazać, że już po kilku minutach będziesz dyszeć i łapać oddech. Dzieje się tak dlatego, że biegacze muszą w pełni nawodnić swoje ciało wodą przed rozpoczęciem biegu, w przeciwnym razie bardzo szybko się odwodnią. Odwodnienie nie tylko powoduje uczucie pragnienia, ale również oznacza, że Twój organizm nie będzie w stanie efektywnie się pocić podczas biegu. W rezultacie już po krótkim czasie biegu będziesz czuł się wyczerpany i przegrzany, a w efekcie ucierpi Twoja wydajność. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o napojach izotonicznych dla biegaczy i dlaczego są one ważne w utrzymaniu nawodnienia podczas ćwiczeń.

Co to jest napój izotoniczny?

Napój izotoniczny to forma napoju sportowego, który został specjalnie opracowany, aby pomóc sportowcom utrzymać poziom nawodnienia i zapobiec odwodnieniu podczas ćwiczeń. Napoje te składają się zazwyczaj z połączenia wody, glukozy i elektrolitów, takich jak sód, potas i wapń. Chociaż napoje izotoniczne są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci pozostać nawodnionym, nie są one odpowiednie dla osób, które aktywnie uprawiają sporty wymagające wysokiego poziomu wysiłku fizycznego, takie jak bieganie w maratonie lub udział w długodystansowym triatlonie.

Jeśli angażujesz się w ćwiczenia o wysokiej intensywności, potrzebujesz czegoś, co ma wyższe stężenie węglowodanów i elektrolitów. Na przykład napój sportowy przeznaczony dla biegaczy będzie zawierał znacznie niższe stężenie glukozy niż napój izotoniczny. Napoje izotoniczne można znaleźć w większości supermarketów i sklepów ogólnospożywczych. Są one również dostępne w formie proszku, więc możesz je zmieszać z wodą zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz.

Znaczenie nawodnienia podczas biegania

Niezwykle ważne jest, aby pozostać nawodnionym podczas biegania, a wypicie wystarczającej ilości wody przed rozpoczęciem biegu może pomóc Ci uniknąć odwodnienia. Odwodnienie pojawia się, gdy Twój organizm nie zastąpi wystarczającą ilością wody płynów, które tracisz przez pocenie się i oddawanie moczu. Jeśli nie pijesz wystarczająco dużo, staniesz się odwodniony, co może negatywnie wpłynąć na Twoją wydajność i narazić Cię na poważne problemy zdrowotne.

Skutki odwodnienia mogą być bardzo poważne, prowadząc w skrajnych przypadkach do wyczerpania cieplnego i udaru cieplnego. Najczęstsze objawy łagodnego lub umiarkowanego odwodnienia to zawroty głowy i światłowstręt, skurcze mięśni, uczucie omdlenia, bóle głowy, zmęczenie i uczucie pragnienia. Aby utrzymać optymalny poziom sprawności fizycznej, musisz pozostać nawodniony.

W rzeczywistości, pozostawanie nawodnionym jest tak samo ważne jak zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia. Idealnie byłoby pić około dwóch litrów wody dziennie, ale jeśli angażujesz się w regularne ćwiczenia, może być konieczne zwiększenie tej ilości.

Napoje izotoniczne dla biegaczy: które z nich są polecane?

Jeśli regularnie angażujesz się w aktywność sportową o wysokiej intensywności, taką jak bieganie, tenis, piłka nożna czy koszykówka, musisz spożywać napoje sportowe, które mają wysokie stężenie glukozy i elektrolitów. Jeśli dopiero zaczynasz regularne ćwiczenia, nawet spacery, możesz zachować prostotę, pijąc wodę. Podczas gdy woda jest świetna do pozostania nawodnionym, nie zawiera dodatkowych elektrolitów i glukozy, które są niezbędne przy bardziej intensywnych formach ćwiczeń. Na przykład Gatorade to popularna marka izotonicznego napoju sportowego, który jest powszechnie stosowany przez biegaczy.

Rodzaje napojów izotonicznych dla biegaczy

Istnieją trzy rodzaje napojów izotonicznych dla biegaczy: Napoje izotoniczne, napoje hipertoniczne i napoje hipotoniczne.

Napoje izotoniczne zawierają taką samą ilość soli i cukru, jaką traci Twój organizm w wyniku pocenia się. To sprawia, że są bardzo skuteczne w utrzymaniu nawodnienia, ale są one zazwyczaj spożywane przez sportowców, którzy wykonują ćwiczenia o niskiej intensywności przez długi czas.

Napoje hipertoniczne zawierają więcej soli i cukru niż ilość tracona przez organizm podczas ćwiczeń. Napoje hipertoniczne są powszechnie stosowane przez sportowców uprawiających sporty o wysokiej intensywności, takie jak biegi długodystansowe i tenis, którzy muszą zastąpić glukozę w swoich mięśniach.

Napoje hipotoniczne zawierają mniej soli i cukru niż ilość tracona przez organizm podczas ćwiczeń. Napoje te są stosowane głównie przez sportowców wykonujących ćwiczenia o umiarkowanej intensywności trwające krócej niż godzinę.

Istnieje wiele różnych napojów izotonicznych, które możesz kupić, zarówno online, jak i w sklepach. Możesz wybrać jeden w oparciu o preferowany smak i składniki. Kiedy już wybierzesz napój izotoniczny, możesz go pić, kiedy tylko poczujesz pragnienie, lub możesz włączyć go do swojej rutyny treningowej jako formę nawodnienia przed, podczas i po treningu. Możesz również używać napojów izotonicznych do nawodnienia po ćwiczeniach i zastąpienia elektrolitów utraconych w wyniku pocenia się.

Zanim zaczniesz ćwiczyć, upewnij się, że nawadniasz swój organizm wodą przez co najmniej 30 minut przed. Podczas ćwiczeń, upewnij się, że pijesz wystarczająco dużo, aby uzupełnić zapasy wody w organizmie. Możesz rozważyć noszenie ze sobą butelki z wodą lub napoju sportowego podczas długiego biegu. Po treningu powinieneś spożyć od 15 do 20 gramów węglowodanów, aby jak najszybciej odbudować zapasy energii w organizmie.